Paradoxné paradoxy súčasného zdravotníctva.

Autor: Jozef Kohajda | 13.2.2016 o 19:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Poznáme základné  paradoxy súčasného zdravotníctva a sme na ne dobre pripravení ? Pacient versus poskytovateľ zdravotnej starostlivosti versus zdravotná poisťovňa versus regulátor ?

Pohľad na rolu zdravotníctva sa za posledné desaťročia výrazne zmenil. Paradoxne s nárastom diagnostických a terapeutických možností v poslednom storočí sa do popredia dostali ekonomické ciele pred dostupnosťou a často kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Pozrime sa na štyri základné paradoxy súčasnej doby v zdravotníctve.

1. SKLAMANÍ LEKÁRI. Z vyššieho poslania sa pre novú generáciu lekárov aj zdravotníkov často stal obyčajný zdroj obživy. Vysoká miera špecializácie, spomalenie inovácií terapeutických procesov spolu s rastúcou jednotvárnosťou viedla k tomu, že medicína prestáva byť tak uspokojujúcim povolaním ako doteraz.

2. USTARANÉ ZDRAVIE. Je fakt, že tak, ako sa medicína stáva stále úspešnejšou, rastie podiel ľudí obávajúcich sa o svoje zdravie. Buď chýba možnosť porovnania životnej úrovne s predchádzajúcimi generáciami alebo za to môžu rôzne sociálne teórie vzniku nemocí.

3. POPULARITA ALTERNATÍVNEJ MEDICÍNY.  Mnohí pacienti dávajú prednosť pred „ chápavým „ liečiteľom, než odosobneným lekárom. Dá sa povedať, že skôr liečili lekári pacientov, neskôr diagnózy a dnes laboratórne výsledky.

4. VZRASTAJÚCE CENY ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI . Od 70. rokov minulého storočia sme svedkami rapídneho nárastu nákladov na zdravotnú starostlivosť vo všetkých ekonomicky vyspelých štátoch.. Zaujímavé je, že bez ohľadu na systém financovania ZS. Hlavnými dôvodmi sú a. demografické zmeny v populácii / populácia stárne a pribúda polymorbídnych pacientov v kontraste s ubúdajúcimi ekonomicky aktívnymi obyvateľmi /, b. zmeny v profile mortality a morbidity / začínajú prevažovať degeneratívne, chronické a civilizačné onemocnenia /, c. vývoj diagnostických metód rozširuje spektrum liečebných diagnóz, d. inovácie a technický pokrok, e. stále väčší tlak na kvalitu, bezpečnost a terapeutický efekt nových liečebných preparátov a veľa ďalších momentov.

Postupne sa prehlbujúca nerovnováha medzi rastúcimi nákladmi a obmedzenými zdrojmi financovania si bude vyžadovať hľadanie skutočne citlivých riešení na úrovni všetkých zúčastnených strán tak, aby sa cieľom poskytovania zdravotnej starostlivosti stalo opäť ZDRAVIE pacienta, tak ako to bolo na začiatku zrodu medicíny.

 

MUDr. Jozef Kohajda

www.jozefkohajda.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?