Súčasné paralely Slovenského školstva so zdravotníctvom.

Autor: Jozef Kohajda | 2.3.2016 o 6:30 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  230x

Je až neuveriteľné ako sa doslova za pár mesiacov odhalili v plnej nahote súčasné paralely medzi Slovenským školstvom a zdravotníctvom.

Prvou nespochybniteľnou paralelou je neuveriteľné šafárenie v oboch spomínaných oboroch. Možno v zdravotníctve sú odhalené kauzy väčšie a je ich viac, ale ani štátni šafári v školstve nezaháľajú. Finančné skupiny naviazané na našich moci pánov si povyberali z ponuky všetok kaviár na úkor štátu. A ten mu to dovolil. Nevedomky ? To je otázka otázok. Ďalšou nemenej zrejmou ale aj závažnou paralelou je spôsob, akým sa oba obory vydali po vstupe trhového mechanizmu a kapitálu napospas svojmu osudu. Ako keby s akcentom : „ veď ono to pôjde tak nejako samo „. Žiaľ ,alebo bohu vďaka nejde. Napríklad zdravotníctvo, analýza spotrebiteľského indexu zdravotnej starostlivosti / EHCI / švédskeho inštitútu Health Consumer Powerhouse jednoznačne hodnotí, že posledné roky sa jednoznačne úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku sústavne znižuje. Štát v týchto strategicky aj ľudsky najdôležitejších oblastiach verejného života konal snáď od samotnej „ nežnej „ veľmi alibisticky. A to naprieč všetkými vládami. Najvýraznejšie  v období posledných dvoch vládnych období Smeru.  Otázkou zostáva či zrýchľujúce sa zhoršovanie stavu ide na vrub skutočnosti, že sa nekonalo razantne a systémovo ihneď od revolúcie a teda je to výsledok „ zubu času „ / zhoršenie ante finam, pred koncom /, alebo za to môže predovšetkým a primárne posledná jednofarebná vláda. Aby som bol férový, je to kombinácia oboch faktorov, ale táto vláda tomu nespochybniteľne / neuveriteľné množstvo a rozsah káuz / prispela obrovským podielom. A za to musí niesť svoj podiel zodpovednosti. Ja ako občan to vidím takto. 5. Marca môžeme účtovať. A rozhodnúť, kam chceme školstvo a zdravotníctvo posunúť. Či ho necháme na chvoste, dáme ho do stredu alebo na špicu maratónu. Maratónu preto, lebo zvrátiť súčasný nepriaznivýá stav bude určite beh na dlhú trať.

MUDr. Jozef Kohajda

Predseda oblastného centra Pohronie / Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Detva, Krupina, Banská Štiavnica /

Odborník pre Zdravotníctvo Siete

Kandidát do Národnej Rady SR č. 49 za politickú stranu Rada Procházku - Sieť.

www.jozefkohajda.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?